Google Earth Android Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

Bazı uygulamalar bazı ülkelerde kullanıma resmî olarak sunulmaz. Bunun birden fazla nedeni olabilir. Uygulama sahibinin bulunduğu ülke başka bir ülkeye ambargo uyguladığı için kullanılmaz. Buna en güzel örnek ise Çin’deki Google servisleri olacaktır. Ancak bazı uygulamalar ise o ülkede pazar payı düşük olabileceği için, dil ekleme hizmetiyle uğraşmamak için, o ülkede servis yapılmadığı için sunulmamış olabilir. Yani nedenler genellikle yerelleşme problemiyle alakalı olmakta. Bir örnek vermek gerekirse, bir dosya yönetici uygulaması her ülkede kolaylıkla sunulabilir. Ancak bir market sipariş uygulaması o ülkedeki marketlerle anlaşılmadan sunulursa herhangi bir anlam ifade edemez.

İşte Google Earth’ün Türkiye dahil pek çok ülkedeki Android cihazlarda kullanılıyor olmamasının da bir sebebi var. Bildiğiniz üzere Google Earth hizmeti ile belirli ülkelerde 3D (üç boyutlu) bina, arazi, ağaç gibi özellikler sunmakta. İşte Google Earth Android için sadece üç boyutlu şekilllerin bulunduğu ülkelerde sunulmakta. Dolayısıyla da Türkiye’de Google tarafından hazırlanmış üç boyutlu şekil bulunmuyor. Play Store’da Google Earth’ı görüntülemek için tıklayın. Google tarafından diyoruz çünkü bilgisayar sürümünde siz de kendiniz üç boyutlu şekilleri yayınlayabilirsiniz. İşte Google tarafından yayınlanmadığı için Play Store’da bulunmuyor. İşte bu nedenle de indirmenizin bir yolu var. O da APK’dır. Ancak APK yazısını görüp hemen bu yazıdan çıkmayın.

Bunun nedeni ise APK indireceğiniz sitenin ne kadar güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Hele ki bir Google servisinin APK’sını indirirken çok daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü muhtemelen APK’yı telefona kurduktan sonra otomatik olarak Google hesabınıza bağlanacaktır. Bu bağlanma sonrasında Google hesabınız sıkıntıya girebilir. İşte bu nedenle APK indireceğimiz site ultra güvenli olamaz. Ancak benim de kullandığım ve güvenli olarak gördüğüm bir APK indirme sitesi var ve buradan Google Earth’ı rahatlıkla indirebilirsiniz. Siteye ulaşmak için tıklayın. Sitede ilk baştaki indirme linki ile en son sürümü indirebilirsiniz. Ancak Google, uygulamanın 9.3.1.6 sürümünden sonra bir değişiklik yaparak uygulamanın Android sürümünü de güncellemiş olmalı. Çünkü bu sürümden sonrakileri indirdiğiniz zaman eğer Android 9.0 ve öncesini kullanıyorsanız uygulama yüklenemedi hatası alırsınız. İşte bu nedenle en son sürümü yükleyin. APK cihaza kurulursa ne âlâ. Ama cihaza yüklenmezse o zaman şu sürümü indirmeniz daha iyi olacaktır. Hem güvenli hem de basit bir yöntemdir. Umarım yararlı olacaktır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir