Yeni Yılın İlk Yazısı

2020 yılının ilk yazısını yazmaktayım. Bu yazımı çok fazla kişinin okumuyor olduğunu tahmin edebiliyorum ancak yine de bu yeni yıl hakkında bazı düşüncelerimi aktarmama izin veriniz. Şimdiden okuyor olduğunuz için teşekkürler…

Yeni yılın kutlanması elbette kişisel bir tercihtir. Ben işin dini yönüne bakmayacağım. Elbette kutlamak isteyene bir şey diyemeyiz ancak olaya bir de şu yönden bakınız. Elinizde bir takvim yaprağı olsun veya telefonunuzdaki takvim uygulamasının açık olduğunu düşünün. Tarihler örnek olarak 30 Kasım 2019 tarihini gösteriyor olsun. Gece saat 23.59 olduğu sırada geri sayım yapıp 1 Aralık tarihinin gelişini havai fişekler, ağaçlar vs. ile kutlamak çok saçma olmaz mıydı? Şimdi sadece takvimdeki dört haneli yılın değişecek olmasını kutlamak biraz saçma gelmiyor mu? Elbette şöyle yapılması çok daha doğru olurdu. Ailenizi, arkadaşlarınızı, kısacası sevdiklerinizi arayıp, onlarla buluşup-görüşüp 2020 yılında çok iyi bir hayat yaşamaları, hayırlı bir yıl girmelerini dilemek, işte bu bizce daha iyi bir adımdır. İşin dini boyutundan bahsetmediğimizi tekrar söylüyoruz. Bu işin dini bir sakıncası olmasa bile aklî düşünce ile de gerçekten sorguladıkça insana saçma gelebilecek bir kutlama. Size “Müslüman yılbaşı kutlamaz” demiyoruz. Çünkü bu işin dini yönü yok. Müslüman, Hristiyan, Ateist veya Yahudi olmanın bir anlamı yok. Düşünüce insana gerçekten garip bir durum olarak geliyor.

Biz bunu geçelim. Okurlarımızın tamamının iyi bir yıl geçirmesini, 2020 yılında sizleri bilgilendirdiğimiz, ailemizle huzurlu, sevdiklerimizle mutlu bir yıl geçirmeyi diliyoruz. Evet, sadece bir takvim yaprağı değişecek ancak dileğimiz, 2019’da yaşadığımız sıkıntıları bu yılda atlatmak olacaktır. 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir